Skróty
Zaprzyjaźnione hodowle
Kennel Old Story | Border Collie
15312
page,page-id-15312,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.1.2,vc_responsive
 

Border Collie

Najstarsze wzmianki o tych psach pochodzą z czasów świetności Imperium Rzymskiego i podboju Wielkiej Brytanii. W materiałach z dawnych czasów znajdują się informacje, że miały one zdecydowanie masywniejszą budowę i były niezastąpione w ochronie przydomowego inwentarza. Wiele lat później, gdy na Wyspy najechali Wikingowie ze swoimi psami w typie szpica, powstała krzyżówka obu tych ras. W jej wyniku otrzymano psy o niższej budowie ciała, ale ich dotychczasowe cechy jeszcze się uwydatniły. Były one bardzo cenione przy wypasie stad owiec. W XVIII i XIX wieku, gdy nastąpiło zmniejszenie wypasanych stad, wzrosła popularność bardzo sprawnych psów o mniejszej, delikatniejszej budowie ciała jednak nadal posiadających cechy pasterskie. Były one także ekonomiczniejsze w utrzymaniu niż duże psy pasterskie, których rola oraz ilość zaczęły szybko spadać. Pod koniec XIX wieku coraz popularniejsze stawały się zawody i konkursy dla psów pasterskich oceniające ich umiejętności oraz sprawność użytkową. Najbardziej znanym z tamtego okresu psem był Old Hemp urodzony w 1893 roku, który uzyskiwał najlepsze wyniki. Miał on około 52cm wysokości oraz 20kg i jego wymiary stały się w późniejszym czasie wzorcem dla standardu rasy. Hodowcy oraz miłośnicy psów pasterskich, założyli w 1906 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Psów Pasterskich – ISDS (International Sheep Dog Society). Zajmowało się ono organizowaniem zawodów sprawdzających ich użytkowość. Zaczęło również prowadzić księgi rodowodowe pracujących psów pasterskich. Wpisów do rejestru dokonywano na podstawie uzyskiwanych wyników prób pracy. Rasa otrzymała swoją nazwę Border Collie w 1916 roku, a jej autorem był sekretarz ISDS James Reid. Stowarzyszenie przez długi czas nie chciało wskazać wzorca rasy, ani też dopuścić do udziału w wystawach kynologicznych. Uważano, że wprowadzając bordery na wystawy, minimalizować się będzie ich walory użytkowe. W 1963 roku Australia przedstawiła swój wzorzec rasy i tym samym dopuściła do udziału tych psów na krajowych wystawach, a w 1980r. zrobiła to samo ISDS.

 

Border Coliie najbardziej popularne stały się w krajach, w których wypasano owce tj. Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz USA.

 


Pochodzenie:   Praktycznie niemożliwym jest określenie momentu, kiedy to człowiek przygarnął do swojego stada psa. Dostępne materiały źródłowe wskazują różne daty. Co prawda w jaskiniach m.in. Altamiry, Lascaux, czy w grocie Cosquer znaleziono malowidła, jednak nie przedstawiają one psów, lecz jelenie, sarny, kozły, byki czy też konie. Według naukowców obrazy te powstały pomiędzy 13000 a 15000 lat p.n.e. Podczas badania tych jaskiń znaleziono odciski łap psów, ale pochodzą one z późniejszego okresu.   W każdej kulturze psy znajdowały swoje miejsca często będąc bohaterami różnych mitów i przypowieści. Stawiano im również nagrobki, a nawet pomniki. Były czczone w większości kultur, w tym starożytnej, mitologii greckiej, kulturze wschodu: Indiach, Chinach, Japonii. Warto dodać, że Europa też ma swoich bohaterów. Wystarczy tylko trochę poszukać w dostępnej literaturze, czy też internecie.